کاربردهای سوله

سوله به سازه های فلزی با سقف شیب ‌دار می گویند که درطراحی و ساخت آن از محاسبات فنی خاصی استفاده می‌ شود. در ساخت سوله توجه به پی سوله٬ پوشش سقف سوله٬ دیوار چینی سوله و کف سازی سوله جزو ارکان مهم کار است. در ابتدای کار کارشناسان در زمین محل اجرا پروژه شروع به انجام مراحل طراحی می کنند. طراحی نقشه سوله با استفاده از نرم افزار های پیشرفته ی مهندسی صورت می گیرد. بعد از این کار نوبت به آهن آلات و جوش کاری می رسد که ورقه های آهنی از پیش تهیه شده بر اساس نقشه های از قبل آماده شده، برش خورده و سوراخکاری می شوند. برای برش و پانچ آهن آلات از ابزارآلات مخصوص استفاده می شود. پوشش سقف سوله یکی از مهم ترین بخش های ساخت سوله است. پوشش انواع مختلف سقف های شیب دار دارد. نوع اول آن ورق آلمینیومی که پوشش سقف را با پشم شیشه شامل می شوند. نوع دوم پوشش سقف سوله ساندویچ های پانل سقفی هستند که پر طرفدار ترین و اصولی ترین نوع پوشش است. دیوارها به دلیل اینکه محار فشارهای خارج را به عهده دارد نقش بسیار مهمی در مقاومت و عمر سوله دارند. دیوارها باید سوله را در برابر باد٬ طوفان و زلزله محفوظ نگه دارند. در آخرین مرحله مهندسان اقدام به ساخت کف سوله می کنند. در ساخت کف سوله باید حساسیت ترازی٬ جزئیات درز ها و مقاومت کف در برابر اسطکاک را در نظر گرفت.

سوله دست دوم

از مزایای سوله های دست دوم می توان به  استحکام و ایمنی بالای سوله در مواجه با بلایای طبیعی چون  برابر باد ، برف ، زلزله٬ نمای زیبای آن باعث صرفه جویی در زمان٬ قابلیت جابجایی ، حمل و نصب مجدد سوله ٬ قیمت مناسب و هزینه پایین جهت نگهداری سوله های پیش ساخته، عایقکاری سقف و دیوارهای سوله اشاره کرد.

اتواع سوله

سوله اشکال مختلفی دارد که از میان آنها می توان به  سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸یا ٬۸۸۸۸ سوله تک دهانه به صورت ۸، سوله دو دهانه به صورت ٬۸۸ سوله قوسی٬  سوله چند ضلعی اشاره کرد.

کاربرد سوله

سوله سازی را با اهداف مختلفی انجام می دهند. در واقع سوله کاربردهای زیادی دارد که می توان از میان آنها بارزترینان را نام برد. اسکلت سوله جهت استفاده در جایگاههای سوخت٬ سوله جهت پرورش قارچ٬ سوله صنعتی جهت مجموعه های تولیدی٬ سوله مرغداری٬ سوله جهت احداث گلخانه٬ سوله جهت احداث کارخانه٬ سوله گاوداری٬ سوله سردخانه ای٬ سوله جهت ایجاد سالن های گرمایشی و… از عمده ترین کاربردهای سوله هستند.

هزینه ساخت سوله

هزینه ساخت سوله سبک بنا بر یکسر یا از مسائل متفاوت است. از مواردی که در قیمت سوله تاثیر دارند می توان وزن سازه بر حسب کیلوگرم اشاره کرد. عامل مهم دیگری که در هزینه ساخت سوله تاثیر دارد ، تخصص و تجربه محاسب در طراحی و تهیه نقشه سوله است. طراحی بهینه نقش موثری در هزینه ی تمام شده سوله دارد. اگر سازنده سوله از اصول مهندسی و برنامه های بهینه پیروی کند می توان با هزینه ی یک سوله در واقع دو سوله ساخت.

کاربرد های سوله